fbpx

“Artileria e rëndë” e Perëndimit në aksion, shihni pamjet kur ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me M777 anglez (Video)

HomeLajmeBota

“Artileria e rëndë” e Perëndimit në aksion, shihni pamjet kur ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me M777 anglez (Video)

Armët e reja që Perëndimi po i siguron Ukrainës duket se janë shumë efektive pasi në pamjet më të fundit që janë publikuar nga mediat ndërkombëtare, shihen trupat ukrainase duke zhdukur me një goditje një tank rus dhe dy automjete luftarake të këmbësorisë.

Pamjet supozohet se tregojnë Brigadën e 81-të Ajrore të Ukrainës duke përdorur armë me rreze të gjatë për të synuar automjetet ruse dhe më konkretisht në këtë ofensivë ushtarake kanë përdorur obusët britanikë M777.

“Ushtarët e Brigadës 81 të DShV [Forcat Sulmuese Ajrore të Ukrainës] shkatërruan një tank dhe dy automjete luftarake këmbësorie të pushtuesve rusë. Videoja tregon punën e suksesshme të ushtarëve të artilerisë së Brigadës së 81-të Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës, të cilët, duke përdorur obuset britanike M777 155 mm, shkatërruan pajisjet dhe fuqinë punëtore të rusëve. Në veçanti, një tank dhe dy automjete luftarake të këmbësorisë të pushtuesve rusë së bashku me ekuipazhet e tyre  u kthyen në skrap. Vdekje pushtuesit rus! DShV – Gjithmonë i pari! Lavdi Ukrainës!”, thuhet në njoftimin e Komandës së Trupave Sulmuese të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

COMMENTS

x