Arrestimi i tij krijoi luftë në Meksikë, SHBA kërkon ekstradimin e djalit të El Chapos

1 minute, 28 seconds Read

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Meksikës që të ekstradojë djalin e shefit të drogës të burgosur Joaquin Guzman, i njohur si El Chapo, i cili akuzohet për krime droge. Kjo është bërë e ditur nga një zëdhënës i qeverisë meksikane.

Ovidio Guzman u kap në fillim të janarit dhe dyshohet se ka ndihmuar në drejtimin e kartelit famëkeq Sinaloa, që kur babai i tij iu dorëzua autoriteteve në SHBA në vitin 2017.

Sipas zëdhënësit, ambasada e SHBA-së në Mexico City paraqiti kërkesën për ekstradim në Ministrinë e Jashtme dhe zyrën e prokurorit të përgjithshëm.

Ovidio Guzman u arrestua në fillim të janarit pranë qytetit Culiacan në shtetin verior të Sinaloa, në një operacion që u kushtoi jetën 10 ushtarëve.

El Chapo, i cili bazoi perandorinë e tij të kontrabandës nga Sinaloa, po vuan një dënim të përjetshëm në SHBA për trafik droge prej 25 vjetësh.

Ovidio Guzman siguroi një urdhër gjykate në janar që bllokonte ekstradimin e tij të menjëhershëm në SHBA dhe një gjykatës i dha Shteteve të Bashkuara deri më 5 mars afat për të paraqitur një kërkesë ekstradimi.

Ai akuzohet se ka ndihmuar në mbikëqyrjen e dhjetëra laboratorëve metamfetamine në Sinaloa, si dhe për komplot për shpërndarjen e kokainës dhe marijuhanës.

Ai gjithashtu dyshohet se urdhëroi vrasjen e informatorëve, një trafikanti droge dhe një këngëtari meksikan që refuzoi të performonte në dasmën e tij.

Ai u kap edhe në vitin 2019, por forcat e sigurisë e liruan pasi karteli i tij zhvilloi një luftë të gjithanshme si kundërpërgjigje.

Publikime te ngjashme