fbpx
HomeLajmeVendore

Ambasadori amerikan kundër ligjit që pritet të votohet sot në Kuvend: Bie ndesh me Kushtetutën

Sot në Kuvendin e Kosovës pritet që të vendoset në votim Ligji për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK’së, i propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës dhe i përkrahur edhe nga Qeveria që drejton Avdullah Hoti.

Për një Ligj të tillë kishte reaguar më herët ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett.

Më 29 qershor në profilin e tij zyrtar Kosnett kishte thënë se Ligji për Vlerat e Luftës së UÇK’së është një mënyrë e gabuar për të treguar respekt për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Diplomati amerikan kishte pontecuar se një ligj i tillë kriminalizon lirinë e shprehjes dhe frikëson qytetarët.

COMMENTS

x