fbpx

Ambasadori Amerikan Hovenier: “Statusi i Kosovës është çeshtje e zgjidhur, nuk do të dikuskutohet në dialogun me Serbinë”

HomeLajmeKosovë

Ambasadori Amerikan Hovenier: “Statusi i Kosovës është çeshtje e zgjidhur, nuk do të dikuskutohet në dialogun me Serbinë”

Ambasadori amerikan ka deklaruar se sovraniteti i Kosovës, integriteti territorial i Kosovës, nuk janë në pyetje.

“Kosova është shtet i pavarur. Disa njerëz mund të zgjedhin ta kundërshtojnë këtë, por kështu është. Kosova është shtet sovran. Disa njerëz mund të zgjedhin ta kundërshtojnë këtë, por kështu është.

Dhe njerëzit mund të debatojnë sa të duan, por realiteti, faktet në terren, flasin vetë”, ka deklaruar Hovenier në një intrevistë për RTK-në.

Ndryshe, pak minuta më parë, Ambasadori i SHBA-së në Prishtinë, Jeff Hovenier, përmes Twitter-it, ka thënë se mezi pret që të takohet javën e ardhshme me Përfaqësuesin Special, Gabriel Escobari cili do të vijë për një vizitë zyrtare në Kosovës.

“Ekipi im dhe unë mezi presim t’i urojmë mirëseardhje në Kosovë Përfaqësuesit Special Escobar në javën e ardhshme. Progresi në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, mbetet mënyra më e mire që liderët e Kosovës mund t’i përmbushin premtimet ndaj qytetarëve, që Kosova të jetë e njohur dhe të marr vendin meritor në botë”, ka shkruar Hovenier.

COMMENTS

x