Connect with us

Fun

A i keni dëgjuar më parë? Fakte të çuditshme për Zvicrën

Published

on

Shumica e atyre që infektohen (90%) tani dhe shumica e atyre që hyjnë në spital me Covid-19 (80%) nuk janë të vaksinuar.

Njerëzit zviceranë janë shumë punëtorë: punonjësit me orar të plotë arritën mesatarisht 41 orë e 10 minuta në vitin 2016, transmeton lajmi.net.

Njerëzit në Zvicër gjithashtu kanë tendencë t’i marrin punët e tyre mjaft seriozisht dhe janë krenarë që i bëjnë ato siç duhet, gjë që mund të jetë për faktin se shumica e punëtorëve janë të trajnuar profesionalisht falë sistemit të shkëlqyer të mësimit në vend, shkruan The Local.

Në të njëjtën kohë, zviceranët kanë shumë më pak gjasa të bëjnë punë jashtë orarit në mbrëmje dhe fundjavë sesa britanikët dhe amerikanët (megjithëse ka gjithmonë përjashtime). Ata janë gjithashtu shumë të mirë në mos kontrollimin e email -eve të punës ose marrjen e thirrjeve të punës jashtë orarit të punës.

Vendi në thelb mbyllet të dielave

Duke vazhduar nga pika e mësipërme në lidhje me ekuilibrin punë -jetë, e diela është ende shumë ditë pushimi, me shumicën e dyqaneve dhe bizneseve të mbyllura. Për njerëzit e mësuar me konsumizmin 24/7 kjo mund të marrë pak kohë për t’u mësuar. Por qëndroni pranë dhe mund ta gjeni veten duke shijuar kohën e ndërprerjes duke kaluar kohë me miqtë (ose Netflix). Është mirë të dish se ndonjëherë nuk ka mundësi tjetër përveçse të pushosh.

Sidoqoftë, nëse një ditë e plotë pa blerje është shumë – ose nëse keni nevojë vetëm për një litër qumësht – dyqanet në vende përfshirë stacionet e trenit dhe madje edhe aeroportet kanë tendencë të jenë të hapura.

Nga rruga, shumica e Zvicrës gjithashtu tenton të mbyllet gjatë verës dhe gjatë drekës. Shumë dyqane dhe zyra më të vogla mbyllen për një orë rreth mesditës, kështu që stafi i tyre mund të marrë një kafshatë për të ngrënë, gjë që mund të jetë zhgënjyese nëse doni të përdorni pushimin tuaj të drekës për të kaluar disa gjëra jashtë listës së detyrave, transmeton tutje albinfo.ch.

Lini mënjanë shumë para për kostot e vendosura (dhe pastaj lini mënjanë edhe disa të tjera)

Të gjithë e dinë që Zvicra është e shtrenjtë dhe të gjithë kanë një histori për të treguar për herë të parë që paguan 8 franga zvicerane (rreth 8 dollarë ose 7 euro) për një kafe ose 15 franga për një gotë verë. Por kostot reale të krijimit në vend ia vlen të merren parasysh-edhe nëse keni një punë të paguar mirë të rreshtuar.

Ekziston një shans i mirë, për shembull, që ju do të duhet të paguani qiranë tre mujore paraprakisht. Ju gjithashtu do të duhet të regjistroheni menjëherë për sigurim të shtrenjtë të detyrueshëm shëndetësor: pa të nuk mund të merrni një leje qëndrimi.

Për më tepër, mund t’ju duhet të merrni parasysh kostot, si marrja e përkthimit të dokumenteve zyrtare nga vendi juaj.

Lajmi i mirë është se ka mënyra për të mbajtur shpenzimet në Zvicër. Blerja me shumicë në supermarkete, marrja e një karte hekurudhore me zbritje si karta e gjysmë tarifës dhe kërkimi në internet për marrëveshje të dorës së dytë janë të gjitha opsionet. Oh, dhe disa nga aktivitetet më të mira të kohës së lirë në vend janë falas (ndokush nuk mund të ecë në male?)

Gjëja e gjuhës është vërtet e ndërlikuar

Ndërsa Zvicra është e ndarë në thelb në zona të gjuhës gjermane, frënge dhe italisht-folëse, sa më thellë të gërmosh aq më e ndërlikuar bëhet fotografia.

Për shembull, nëse zhvendoseni në Zvicrën gjermanofone, ju do të duhet të luftoni me gjermanishten e lartë (versioni i shkruar ‘zyrtar’ i gjuhës) dhe gjermanishten zvicerane, gjë që njerëzit e flasin shumicën e kohës, madje edhe në ato lokale televizion dhe radio.

Për t’i bërë gjërat edhe më të vështira, gjermanishtja zvicerane nuk është në të vërtetë një dialekt: është në të vërtetë një tërësi e tërë dialektesh, disa prej të cilave janë më të lehta për t’u kuptuar se të tjerat.

Situata është pak më e drejtpërdrejtë në zonat që flasin frëngjisht dhe italisht, megjithëse ka dallime në theks dhe fjalor nga ato që mund të dëgjoni në Itali dhe Francë. Pastaj është rumanishtja – gjuha e katërt zyrtare e Zvicrës – e cila flitet nga rreth 60,000 njerëz në juglindje të vendit.

Janë kantonet, budallaqe

Zvicra është një vend aq i decentralizuar sa mund të merrni. Ju paguani shumicën e taksave tuaja në këshillin tuaj lokal dhe në fakt mund t’i shihni paratë tuaja në punë në shkollat ​​lokale, spitalet dhe rrugët, transmeton tutje albinfo.ch.

Ndërkohë, 26 kantonet e vendit (pak si shtetet në SHBA) shpesh janë shumë rezistente ndaj ndërhyrjeve nga qeveria federale. Ata kanë sistemet e tyre arsimore dhe shëndetësore dhe madje kanë fuqi diskrecionale kur bëhet fjalë për dhënien e shtetësisë.

Kjo mund të nënkuptojë të gjitha llojet e shkresave, përfshirë marrjen e një leje të re qëndrimi, nëse vendosni të lëvizni nga një kanton në tjetrin, apo edhe nga një qytet apo fshat në tjetrin. Ju gjithashtu mund të zbuloni se duhet të filloni përsëri me procesin e shtetësisë nëse largoheni nga zona ku jetoni. Ju jeni paralajmëruar.

Oh, dhe një gjë tjetër, ky obsesion me gjithçka vendase ndonjëherë mund ta bëjë Zvicrën të ndihet si një fshat i madh. Mos u habitni, për shembull, nëse njerëzit ju shikojnë në rrugë ose duan të dinë biznesin tuaj. Në përgjithësi ka të bëjë më shumë me kuriozitetin sesa vrazhdësinë.

Vera është… një gjë

Dakord, kështu që “vera e pafund” e vitit 2018 ishte pak e jashtëzakonshme, por pavarësisht imazhit të popullarizuar të maleve të mbuluara me borë dhe ski, verat zvicerane në të vërtetë mund të nxehen goxha, dhe temperaturat 30C nuk janë të rralla. Valais dhe kantoni italisht-folës i Ticino kanë një ajër të qartë jugor në korrik dhe gusht.

Dhe me rreth 1,500 liqene, shumë lumenj të pacenuar dhe shumë hapësira të bukura natyrore, nuk ka mungesë të gjërave për të bërë në Zvicër gjatë muajve të ngrohtë, ndërsa atmosfera e qetë e verës zvicerane befason shumë të ardhurve.

Jo të gjithë e dinë të bëjnë yodel (ose të bëjnë ski)

Nëse imazhi juaj i Zvicrës bazohet në Tingullin e Muzikës (një film për të cilin shumë zviceranë as nuk e kanë dëgjuar, meqë ra fjala), mund të habiteni kur zbuloni një kulturë të larmishme, moderne ku hip hopi është shumë më tepër popullore që yodelling. Në të njëjtën kohë, zviceranët janë shumë krenarë për traditat e tyre dhe është e mundur të shohësh gjithçka nga hornussen (një sport i çuditshëm i golfit) dhe schwingen-forma zvicerane e mundjes-në të gjithë vendin.

Ka shumë të huaj

Pak më shumë se një e katërta e të gjithë njerëzve që jetojnë në Zvicër nuk janë në të vërtetë zviceranë. Ndërsa një pjesë e arsyes për këtë numër të lartë është fakti se është e vështirë për të huajt të marrin një pasaportë (Zvicra vetëm këtë vit e bëri më të lehtë për emigrantët e gjeneratës së tretë të marrin shtetësinë), vendi është gjithashtu shumë ndërkombëtar Me

Mos u habitni kur e gjeni veten duke u përzier me serbët, spanjollët dhe somalezët kur jeni jashtë e rreth.

Zvicra është një ishull

E mbërthyer në mes të Bashkimit Evropian, por jo pjesë e tij, Zvicra mbetet një botë më vete. Me formën e tij unike të demokracisë direkte, peizazhit që sfidon gravitetin dhe diversitetit gjuhësor, është njëkohësisht me pamje të jashtme (nga nevoja) dhe i obsesionuar pas vetes. Shpesh ndihet sikur pjesa tjetër e botës thjesht nuk ekziston edhe pse vendi më i afërt mund të jetë vetëm disa minuta larg.

Advertisement
Comments