fbpx

6 ushqime që mund të hani gjatë ciklit menstrual dhe 4 ushqime që duhet të shmangni

HomeLifestyle

6 ushqime që mund të hani gjatë ciklit menstrual dhe 4 ushqime që duhet të shmangni

Nevojat ushqyese të grave ndryshojnë gjatë gjithë ciklit menstrual, dhe luhatja e hormoneve nuk është arsyeja e vetme për këtë.

Ekspertët rekomandojnë një dietë të ekuilibruar në përputhje me ciklin menstrual. Disa produkte mund t’ju ndihmojnë të mbani një nivel të shëndetshëm të elementeve dhe mund të luftojnë kushte si ngërçe, ënjtje, dhimbje koke, vjellje dhe lodhje, transmeton lajmi.net.

Ushqimet që mund ti hani gjatë ciklit menstrual!

Brokoli

Hekuri është minerali që ju humbni më shumë gjatë gjakderdhjes menstruale. Brokoli do t’ju ndihmojë të kompensoni humbjen. Përveç hekurit, brokoli është i pasur me fibra, magnez dhe kalium të cilat do të ndihmojnë në uljen e blozës, rregullimin e tretjes dhe qetësimin e muskujve nëse vuani nga ngërçe.

Bananet

Bananet mund të jenë zgjidhja juaj më e mirë gjatë ciklit tuaj. Këto fruta janë plot me kalium, magnez dhe fibra. Ata do t’ju ndihmojnë të menaxhoni lëvizjet e parregullta të zorrëve, diarre dhe dëshirat për ushqime shtesë.

Çokollatë e errët

Çokollata e errët përmban mjaft minerale të shëndetshme si hekuri, magnezi, antioksidantët dhe flavanolet. Kjo e fundit mund të përfitojë rrjedhën e gjakut dhe të relaksojë enët e gjakut.

Salmon

Salmoni duhet të përfshihet në çdo dietë që konsiderohet e shëndetshme sepse përmban acide yndyrore të shëndetshëm omega-3 dhe është një burim i pasur i proteinave. Hani salmon gjatë ciklit menstrual tuaj për të zvogëluar inflamacionin, lehtësuar ngërçet dhe rregulluar ciklin menstrual.

Xhenxhefili

Xhenxhefili është i mirë për të kontrolluar inflamacionin por gjithashtu do t’ju ndihmojë të zvogëloni dhimbjet menstruale.

Portokallet dhe limonat

Hani më shumë fruta në mënyrë që të rritni konsumimin e vitaminës tuaj dhe të zvogëloni dëshirat e sheqerit gjatë ciklit menstrual.

Përveç vitaminave, ato përmbajnë shumë fibra dhe ujë, të cilat do ta mbajnë trupin tuaj të hidratuar dhe tretjen tuaj në rrugën e duhur.

Ushqime që duhet ti shmangni gjatë ciklit menstrual

Qumështi

Duhet të shmangni produktet e qumështit nëse keni ngërçe të vazhdueshme dhe dhimbje barku. Qumështi përmban laktozë, një lloj specifik i sheqerit që disa njerëz kanë vështirësi në tretjen e tij.

Për më tepër, laktoza mund të shkaktojë fryrje, dhimbje në stomak dhe nauze të gjitha gjërat që mund të keni tashmë për shkak të ciklit menstrual.

Karamele dhe ushqime

Ushqimet tuaja të preferuara mund të përmirësojnë gjendjen shpirtërore por ato gjithashtu kontribuojnë në fryrjen, gazin dhe pezmatimin për shkak të sasisë së sheqerit të rafinuar që ato përmbajnë.

Trupi juaj tashmë po kalon mjaft probleme duke humbur gjakun dhe mineralet jetike. Në këtë rast, duhet të hiqni sheqerin artificial në favor të llojit natyror që do të merrni nga frutat.

Kafeina

Studimet tregojnë se konsumimi i kafeinës në ciklin menstrual në të vërtetë mund të zgjasë kohëzgjatjen e tij dhe në disa raste, madje të sjellë amenorrea, mungesën e menstruacioneve.

Për më tepër, kafeina përshkallëzon sindromën premenstruale. Në rast se ju vuani nga kjo, duhet të shmangni pirjen e kafesë para dhe pas ciklit menstrual.

Ushqime pikante

Ushqimi pikant mund të rezultojë në shqetësime shtesë në stomakun tuaj. Sidoqoftë, nëse zgjidhni me mençuri, disa erëza në të vërtetë mund të jenë të dobishme për trupin tuaj gjatë kësaj kohe të ndërlikuar. /Lajmi.net/

COMMENTS