fbpx

5 gjëra që mund të bëni për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut pa ilaçe

HomeLifestyle

5 gjëra që mund të bëni për të kontrolluar presionin e lartë të gjakut pa ilaçe

Presioni i lartë i gjakut, i njohur gjithashtu si hipertension, është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore në të gjithë botën.

Si dikur tensioni i gjakut ishte i zakonshëm në mesin e të moshuarve, por tani edhe shumë të rinj vuajnë prej tij, transmeton lajmi.net.

Hipertensioni është një problem serioz që mund të çojë në pasoja të rënda, përfshirë sëmundjet kardiovaskulare.

Shkenca nuk ka qenë në gjendje të gjejë një zgjidhje për presionin e lartë të gjakut. Ekspertët sugjerojnë të udhëheqni një jetë të shëndetshme dhe të merrni ilaçe çdo ditë për ta mbajtur atë nën kontroll. Por, llogaritja e ilaçeve ka efektet e veta anësore.

Tensioni i lartë i gjakut mund të rregullohet edhe përmes ushqimit, dhe mjekisë alternative, këto janë 5 mënyrat që mund ti zbatoni.

Kujdes çfarë hani

Qëndroni larg nga kripa pasi mund të shkaktojë presion të lartë të gjakut. Ndërsa ju mund të shijoni kripë të gatuar, ajo ende duhet të jetë në sasi të ulët. Përveç kësaj, kripa e papërpunuar duhet të ndalohet plotësisht pasi mund të shkaktojë një reagim të menjëhershëm.

Qëndroni aktiv

Shtimi në peshë është një shkak kryesor i hipertensionit. Nëse keni mbipeshë, sigurohuni që të godisni palestrën dhe të humbni peshë, transmeton lajmi.net. Edhe nëse duket se jeni i përshtatshëm, bëjeni një shëtitje çdo ditë pasi mund të ndihmojë në kontrollin e presionit të gjakut.

Provoni mjekësinë alternative

Provoni opsione alternative të trajtimit siç është trajtimi i ozonit, shkruan alternative medicine. Ndërsa nuk ka ende shumë prova shkencore mbi efektivitetin e trajtimit të ozonit në presionin e lartë të gjakut, mund ta provoni atë dhe mundësi të tjera të trajtimit pasi ato nuk kanë efekte anësore por disa përfitime.

Shmangni stresin dhe tensionin

Presioni i lartë i gjakut zakonisht shkaktohet për shkak të stresit dhe tensionit. Ju duhet të siguroheni që të qëndroni larg nga shkaktues të tillë për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut.

Nëse diçka ju shqetëson ose ju vë stresin, përpiquni të mbani distancën tuaj prej saj ose të zgjidhni problemin.

Gjeni atë që e shkakton tensionin e lartë

Gjëja më e rëndësishme është të dini se çfarë e bën presionin tuaj të gjakut të rritet, kështu që të mund të shmangni atë. /Lajmi.net/

COMMENTS