fbpx

4 çështje shëndetësore që çorapet tregojnë një sinjal

HomeLifestyle

4 çështje shëndetësore që çorapet tregojnë një sinjal

Me siguri keni vërejtur që ndonjëherë çorapet mund të lënë një gjurmë të kuqërremtë në kyçin e këmbës.

Nëse ndodh vetëm një ose dy herë, mund të jetë një shenjë që elastiku që i mban çorapet është shumë i fortë, transmeton lajmi.net.

Por nëse shenjat e çorapit tuaj janë të zakonshëm, është një sinjal që trupi juaj po përdor për t’ju thënë se diçka mund të jetë e gabuar.

Tension i lartë i gjakut

Nëse jeni duke përjetuar një ndjenjë shqetësuese të këmbëve të ënjtura, arsyeja mund të jetë lëngu i tepërt që po ndërtohet në këmbët tuaja të poshtme.

Zakonisht, nuk është e dhimbshme në vetvete, por veshja e çorapeve mund të ndjehet e pakëndshme.

Presioni i lartë i gjakut është shkaktuar nga mbajtja e lëngjeve dhe e bën të vështirë që zemra të transportojë gjak në të gjithë trupin. Trupi përgjigjet duke mbajtur lëng që zakonisht vendoset në këmbë dhe këmbë.

Venat varikoze

Kur venat në këmbët tuaja dobësohen, ato nuk mund të kthejnë mjaftueshëm gjak në zemrën tuaj. Gjaku pastaj kthehet në venat e këmbëve dhe çon në ënjtje të dhimbshme.

Kjo gjendje është një nga faktorët kontribues për venat varikoze. Nëse jeni duke marrë shenja çorapesh rregullisht, trupi juaj mund të përpiqet t’ju dërgojë një sinjal që venat tuaja të mos lejojnë që gjaku të rrjedhë deri në zemrën tuaj.

Dehidratim

Nëse trupi juaj nuk merr ujë të mjaftueshëm, ai mund të dëmtojë enët e gjakut. Venat e dëmtuara mund të fillojnë të krijojnë rrjedhje të vogla që lejojnë që lëngu të ndërtohet në indet përreth.

Vendet e zakonshme për të mbledhur këtë lëng janë rreth kyçeve të këmbëve. Shenjat e çorapit që shfaqen rreth kyçeve të këmbëve mund të tregojnë që trupi juaj është i dehidratuar.

Efektet anësore nga mjekimi

Disa medikamente gjithashtu mund të shkaktojnë ënjtje të ulët të këmbëve. Disa lloje të ilaçeve kundër depresionit dhe ilaçeve për presionin e gjakut mund të çojnë në ndjenjën e pakëndshme të këmbëve të fryra.

Disa lloje të kontracepsionit (veçanërisht pilula për kontrollin e lindjes që përmbajnë estrogjen) mund të ndryshojnë nivelin e hormoneve në trupin e një gruaje dhe të shkaktojnë mbajtjen e ujit dhe fryrjen e këmbëve. /Lajmi.net/

COMMENTS