Zelensky: Di të qëllojë, kundër rusëve do të luftoja deri në vdekje

1 minute, 38 seconds Read

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka një armë dhe do të kishte luftuar për vdekje me rrethin e tij të ngushtë të njerëzve, nëse rusët do të kishin sulmuar selinë e tij në Kiev në fillim të pushtimit, tha ai dje në mbrëmje në një intervistë për televizionin 1+1.

“Di të qëlloj. A mund ta imagjinoni titullin ‘rusët kapën presidentin ukrainas’? Kjo do të ishte e turpshme”, tha Zelensky në bisedë, transmeton Telegrafi.

Në ditët e para pas pushtimit më 24 shkurt të vitit të kaluar, agjentët e inteligjencës ruse u përpoqën të hynin në Kiev, por nuk arritën në rrugën Bankina, ku ndodhet zyra presidenciale.

Trupat e tjera ruse filluan të sulmojnë periferitë e Kievit, por nuk përparuan shumë. Në qytet pati edhe tentativa sabotimi.

“Nëse ata do të kishin hyrë, ne nuk do të flisnim tani. Askush nuk do të ishte kapur sepse do të kishim luftuar deri në fund. Deri në fund”, tha Zelensky.

Kur u pyet nëse kishte armë dhe nëse ushtrohej me të, ai u përgjigj pozitivisht.

Në fjalimin e tij tradicional para publikut mbrëmjen e djeshme, ai akuzoi ushtarët rusë se janë po aq fajtorë për krime lufte sa edhe udhëheqja e tyre.

“Jo vetëm komandantët, por të gjithë ju, të gjithë jeni terroristë dhe vrasës dhe të gjithë duhet të ndëshkoheni. Kushdo që piloton dhe gjuan raketa, që mirëmban aeroplanë dhe anije që përdoren për terrorizim, të gjithë jeni bashkëpunëtorë në krim”, tha Zelensky.

Deklarata pasoi një sulm me raketa në qytetin Uman të Ukrainës, i cili vrau 23 persona. Në mesin e tyre, tha Zelensky, ishin gjashtë të mitur.

Ai përsëriti se duhet të krijohet një gjykatë ndërkombëtare speciale për krimet ruse në Ukrainë, sipas modelit të gjyqeve të Nurembergut kundër nazistëve. /Telegrafi

Publikime te ngjashme