Connect with us

Kosovë

Serbët në Veri me aksion për të votuar “Jo” në referendum, do udhëtojnë për të votuar në Rashkë!

Published

on

“Votoni “Jo” në referendum, mbroni Kosovën dhe Kushtetutën”, – ftesë qytetarëve të Serbisë u dërguan disa banorë të Mitrovicës në prag të referendumit të nesërm për ndryshimin e Kushtetutës. Ndërkaq, për shkak të informacioneve kontradiktore nga Prishtina dhe Beogradi në ditët e kaluara, mbetet e paqartë nëse dhe si do të votojnë serbët nga Kosova, ndërsa informacionet e fundit jozyrtare flasin se punëtorët në institucionet serbe tashmë janë ftuar të votojnë nesër në Rashkë.

Katër qytetarë të Mitrovicës – Nebojsha Joviq, Ivan Miletiç, Igor Virijevic dhe Nebojsha Miletiç, sot kanë dalë në shëtitore, ku kanë vendosur një pankartë “Mitrovica serbe thotë ruaje Kosovën. Rretho “Jo” në referendum, mbroje Kosovën dhe Kushtetutën”.

Nebojsha Joviq, i cili së fundmi është emëruar kryekomisar i Komisionit të Lëvizjes për Mbrojtjen e Kosovës dhe Metohisë në Kosovë, ka thënë për mediat se sot kanë dalë si qytetarë.

Ai shpjegon se qëndrimi i tyre në fillim, pas shpalljes së referendumit, ishte që referendumi të mos mbahet apo të shtyhet nëse serbët nga Kosova nuk lejohen të votojnë.

Ai thotë se një referendum i tillë nuk do të ishte legjitim apo ligjor.

Mirëpo, në ndërkohë u ndryshua Ligji për Referendum, d.m.th. është hequr pragu për pjesëmarrjen e nevojshme prej 50 për qind të votuesve.

Për rrjedhojë, sot në prag të referendumit u bëjnë thirrje qytetarëve të Serbisë qendrore që të votojnë dhe të votojnë “Jo”.

“Kur e pamë që nuk mund ta pengonim atë referendum, atëherë thamë, më mirë të shkojmë në referendum. “Unë po u dërgoj një thirrje të gjithëve në Serbinë qendrore, faktorëve politikë, shoqatave, individëve – harroni historinë e bojkotit, votoni “Jo””, shpjegoi Jovic.

Pritet referendumi i radhës për njohjen e Kosovës
Si arsye ai thekson se ndryshimi i Kushtetutës, siç thotë ai, do të hapte “kutinë e Pandorës”, e cila një ditë mund të çojë në njohjen e Kosovës.

“Kur të hapet kutia e Pandorës, atëherë mund të presësh gjithçka. “Është vetëm çështje kohe, ndoshta deri në fund të vitit do të bëhet fjalë “A jeni pro marrëveshjes me Prishtinën”, që do të thotë: “A jeni për njohjen e Kosovës së pavarur”. , në çdo formë”, tha ai.

Ky referendum nuk duhet të kalojë, ju lutem vëllezër në Serbinë qendrore – dilni në referendum dhe votoni kundër

Në rast se referendumi shtyhet dhe mundësohet mbajtja e tij në territorin e Kosovës, Joviq thotë se ata që nuk janë pjesë e Listës Serbe duhet të lejohen të kenë kontrollorët e tyre në vendvotimet në Kosovë, për të monitoruar procesi dhe numërimi i votave.

Votimi në Rashkë?
Derisa këta qytetarë të Mitrovicës u bëjnë thirrje qytetarëve të Serbisë që të votojnë “Kundër” në referendumin e nesërm, drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, pohon se serbët nga Kosova dhe jo vetëm që duan të votojnë, por duan edhe ndryshime. ndaj Kushtetutës.

Kryetari i Listës Serbe, zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri, Goran Rakiq, dje kanë bërë thirrje për votim nga Beogradi.

Nga ana tjetër, është ende e paqartë se si dhe nëse serbët e Kosovës do të votojnë në referendum, duke pasur parasysh refuzimin e Prishtinës për të lejuar ndonjë votim tjetër, përveç në Zyrën Ndërlidhëse të Prishtinës apo me postë dhe refuzimin e Beogradit që të pajtohet me këtë mundësi.

Çelësi i problemit është sovraniteti. Është e papranueshme për autoritetet e Kosovës që institucionet serbe të organizojnë votimin në territor, siç përsëritet nga Republika e Kosovës, ndërkohë që Beogradi nuk i njeh autoritetet kosovare në të njëjtën kohë. Në mesin e tyre është edhe Bashkimi Evropian, së bashku me shtetet e Kuintos, të cilat në njërën anë i kanë bërë thirrje Prishtinës që t’u mundësojë qytetarëve serbë të votojnë, gjegjësisht të mundësojë “mbledhjen e votave”, por, në anën tjetër, të njohë autoritetet e Kosovës. , pra pavarësia e Kosovës.

Votoni për herë të parë jashtë Kosovës?
Gjatë asaj kohe, në mesin e serbëve në Kosovë qarkullonte gjerësisht informacioni se votimi do të organizohej në Rashkë në vend të Kosovës.

Aleksandar Arsenijevic, lideri i GI Srpski survival, në një prononcim për kossev.info, po ashtu ka konfirmuar se, sipas informacioneve që disponon, nesër në orën 8 është organizuar nisja e punonjësve të institucioneve serbe në veri të Kosovës për në Rashkë për të votuar në referendum. .

Ndryshe, Arsenijeviq dje u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që nesër në mesditë të protestojnë sepse siç kishte paralajmëruar atëherë serbët nuk do të lejohen të votojnë në Kosovë.

Nëse nesër votimi për qytetarët serbë nga Kosova organizohet jashtë territorit të Kosovës, do të jetë hera e parë.

Të gjitha ciklet zgjedhore të Serbisë deri më tani janë mbajtur në Kosovë dhe që nga fillimi i procesit të Brukselit, me ndërmjetësimin e OSBE-së, në Kosovë janë quajtur “mbledhja e votave”.

Serbët e Kosovës kanë vite që i ushtrojnë të drejtat e tyre si qytetarë serbë, kur bëhet fjalë për lëshimin e dokumenteve personale, vaksinimet, paditë, në qytetet jashtë Kosovës – Rashkë, Nish, Vranjë dhe Leskovc, Kurshumli dhe Beograd dhe nuk kanë të njëjtën pasaportë. të Republikës së Serbisë.siç kanë qytetarët tjerë./kossev.info

Advertisement
Comments