Qeveria: Nuk kemi ndërhyrë në fotografitë nga takimi me Sekretarin amerikan

HomeLajmeKosovë

Qeveria: Nuk kemi ndërhyrë në fotografitë nga takimi me Sekretarin amerikan

Fotografitë e publikuara gjatë takimit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministrit Albin Kurti me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, kanë nxitur reagime të ndryshme në media dhe rrjete sociale.

Shkas për reagime është bërë fotografia nga tryeza e takimit, pasi në fotografitë zyrtare të publikuara nga Zyra e Kryeministrit nuk është përfshirë fotografia e gruas me shami, derisa fotot e Departamentit të Shtetit dhe Zyrës së Presidentes përfshijnë edhe zyrtaren amerikane me shami.

Në reagime thuhej se Zyra e Kryeministrit qëllimisht e ka larguar gruan me shami nga fotografitë e takimit.

Mirëpo, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, në një deklaratë për Telegrafin, e ka demantuar një gjë të tillë.

“Nuk pasur ndërhyrje. Fotot e publikuara janë përzgjedhur në mesin e atyre të cilat ne i kemi pasur në posedim, duke vendosur fokusin te krerët e delegacioneve të të dy shteteve”, ka thënë Kryeziu.

COMMENTS

x