15 vënde të mrekullueshme në botë të cilat do duhej t’i vizitoni!

HomeFoto Lajm

15 vënde të mrekullueshme në botë të cilat do duhej t’i vizitoni!

Një fotografi vlen sa njëmijë fjalë dhe kjo është pikërisht arsyeja pse ne kemi përzgjedhur disa fotografi me vendet më të bukura asht që t’ju frymëzojmë që të bini gjithçka në menyrë që t’i vizitoni këto vende të mahnitshme. Nëse do e pyesni vetën se kah të ja filloj së pari që ta ekloroni këtë botë të madhe e të bukur, ne ua kemi sugjeruar disa vende që do t’ju lënë pa frymë. Këto vende janë misterioze, magjepëse dhe të pazakonta në të gjitha mënyrat e mundshme. Më poshtë gjeni 15 vendet më të mahnitshme në të gjithë botën të cilat do duhej t’i vizitoni gjatë jetës tuaj, e të cilat ua kemi paraqitur me foto e më përshkrim.

Die Rakotzbrück

E njohur gjithashtu si Ura e Djallit, Die Rakotzbrück është një urë në Gjermani e famshme për arkitekturën e saj gati të përsosur. Së bashku me reflektimin e tij krijon një rreth të përsosur që duket thjesht mahnitës pa marrë parasysh se si e shikoni atë!

Salar de Uyuni

Ky liqen i madh parahistorik Bolivian shndërrohet në pasqyrën më të madhe natyrore në botë kur një shtresë e hollë uji mbulon pjesën e poshtme të saj shkëmbore. Vetë liqeni është zhdukur prej kohësh dhe ajo që shihni është formimi i bukur i kripës që ka mbetur prej tij. Salar de Uyuni është gjithashtu shtëpi për kopetë e flamingove të mrekullueshme rozë.

Parku nënujor

Ky park nënujor nuk është vetëm ndonjë zbukurim i krijuar në fund të një liqeni – është një park i gjelbër që kalon nën ujë herë pas here për shkak të ndryshimeve sezonale! I vendosur në Liqenin e Gjelbër në Tragoess, ky fenomen natyror është domosdoshmëri të vizitohet për të gjithë adhuruesit e bukurive atje.

Liqeni i kandil deti

Rajoni Palau është shtëpia e më shumë se 70 liqeneve, por vetëm njëra prej tyre quhet Liqeni Jellyfish (kandil deti). Ju lehtë mund të mendoni pse! Kthehu në vitin 2013 autoritetet mbyllën liqenin për vizitorët pasi kandil deti pothuajse u zhduk dhe më pas gjithçka ndryshoi! Në vetëm disa vjet, popullsia e Jellyfish u kthye në nivelin e saj ‘normal’.

Liqeni Natron

Po në lidhje me një liqen që mumifikon vizitorët e tij? Zogjtë dhe kafshët që ndodhën aty kur ta vizitoni Liqenin Natron shpesh shndërrohen në mumje të mërzitura me anë të kalcifikimit. Ne nuk e dijmë nëse liqeni në të vërtetë ka ndikim në vdekjet e këtyre kafshëve apo thjesht ndodh që të përmbushin fundin e tyre këtu, por rezultati është se kafshet këtu janë të mumifikuara.

Këneta e Vdekur

Vizitimi i një oaze të tharë mund të mos duket si ideja më romantike, por thjesht shikoni ngjyrat dhe teksturat e Dead Vlei! Emri mund të përkthehet afërsisht si “kënetë e vdekur” dhe ofron pamje siç nuk keni parë kurrë më parë.

Humnera e Krishtit

Statuja prej bronzi e zhytur e Jezu Krishtit është një vend i preferuar i zhytësve në det nga e gjithë bota. Statuja është 2,5 metra e lartë, e cila është mbresëlënëse edhe nën ujë! Shtojeni këtë vend në listën e vendeve që duhen parë në Itali.

Mali Huashan

Mali Huashan mund të mos jetë mali më spektakolar në botë, por Plank Walk-it në qiell që i reziston gravitetit, me siguri është i veçantë! Në fund të kësaj gjurme tmerruese do të gjeni një shtëpi çaji (është Kina?), Por për të arritur atje do të duhet të kaloni rrugën më të rrotullueshme dhe të rrezikshme në planet.

Liqeni Retba

A keni ëndërruar ndonjëherë të notoni në ujë rozë? Epo, tash mund të shkoni në Senegal dhe ta bëni atë në ujërat e butë rozë të liqenit të Retba në Dakar. Liqeni ka ngjyrën e tij të veçantë të algave të Danaliella salina, një lloj i veçantë plankton dhe disa minerale. Është e sigurt të notosh në liqen, kështu që mos harro paisjet tuaja të përshtatshme për not!

Lugina e Gjakut

Antarktida është shtëpi e shumë çudirave, por rrallëherë kemi dëgjuar për Luginën e Gjakut të mërzitur! Ky vend duket veçanërisht i çuditshëm dhe i rrezikshëm mes rrethinës së bukur të bardhë të mbuluar me akull dhe dëborë. Lugina e gjakut i detyrohet ngjyrës së saj të mrekullueshme të kuqe dhe ka sasi të mëdha hekuri në ujë. Është i njëjti proces që bën ndryshkun e hekurt!

Mali i Ylberit Vinicunca

Montaña de Siete Colores, e quajnë vendësit, njihet edhe si Mountain Rainbow ose si Vinicunca, është një mrekulli shumëngjyrëhe në Peru për të cilën shumë vendas fare nuk dijnë se ekziston. Shtëpia në majë ëshët e veshtirë për tu arritur, por pasi të arrish aty, do të shpërblehesh me pamjen e mahnitshme që do të shohesh në Vinicunca Rainbow Mountain.

Shpella e Fingalit

Ishujt e largët të Staffa në Skoci janë shtëpia e një fenomeni të rrallë natyror – shpellat katrore! Ne jemi mësuar që shpellat të jenë të rrumbullakëta dhe shkëmbore, por ky nuk është rasti me Shpellën e Fingal. Ka një hyrje katror dhe të gjitha formacionet brenda janë gjithashtu shumë gjeometrike. Duken thjesht befasuese!

Monolith Of Uluru

Australia është shtëpi e një numri të madhë të vendeve të çuditshme dhe të mrekullueshme, por Monolithi of Uluru është një nga ato më të spikaturat. Ky mal gjigant është në të vërtetë një shkëmb i madh 348 metra i lartë. Po, siç e lexuat, vetëm një shkëmb! Dhe nuk do të shihni asgjë si kjo përreth – është thjesht shtrirë atje në tokë të sheshtë sikur dikush e hodhi atje.

Mt. kelimutu

Mt. Kelimutu është një mal shumë i veçantë pasi përmban tre liqene me ngjyra të ndryshme. Njëra është broze, një tjetër është e zezë, dhe e fundit është blu e qeltë. Së bashku ata krijojnë pamjen më mahnitëse! Për t’i bërë këtë mrekulli si të rrallë, ngjyrat e këtyre tre liqeneve ndryshojnë gjatë gjithë kohës.

Falls Ruby

Shkoni në Lookout Mountain afër Tennessee për të përjetuar pamjen më madhështore – Falls Ruby. Po, ndriçimi është bërë nga njeriu dhe është larg nga një dukuri natyrore, por kjo nuk e bënë Ruby Falls më pak spektakolar! Shijoni stalaktitet, stalagmitët dhe formacionet e shumta shpellash brenda Lookout Mountain ndërsa mrekulloheni në ujërat e tij të kuqe.

COMMENTS