fbpx

15 mijë milionerë rusë paralajmrojnë largimin nga vendi brenda vitit

HomeLajmeBota

15 mijë milionerë rusë paralajmrojnë largimin nga vendi brenda vitit

Më shumë se 15 mijë milionerë pritet të lënë Rusinë këtë vit.

Duket se qytetarët e pasur ia kthejnë shpinën regjimit të Vladmir Putin pas pushtimit të Ukrainës.

Rreth 15% e rusëve, me më shumë se 1 milion dollarë në asete të gatshme, pritet të emigrojnë drejt vendeve të tjera deri në fund të vitit 2022-shit, sipas projekteve të bazuara në të dhënat e migracionit nga Henley & Partners, firmë me qendër në Londër.

“Individët e pasur kanë emigruar nga Rusia në një numër në rritje të vazhdueshme çdo vit gjatë dekadës së fundit, një shenjë paralajmëruese e hershme e problemeve aktuale me të cilat përballet vendi”, tha Andrew Amoils, kreu i kërkimit në New World Wealth, i cili përpiloi të dhënat për Henley-n.

Historikisht, kolapset e mëdha të vendeve janë paraprirë nga një përshpejtim i emigrimit të njerëzve të pasur, të cilët shpesh janë të parët që largohen pasi kanë mjetet për ta bërë këtë.

Të pasurit janë zhvendosur tradicionalisht në SHBA dhe MB, por Emiratet e Bashkuara Arabe pritet t’i kalojnë ata si destinacioni numër një për emigrantët milionerë.

“Mbretëria e Bashkuar ka humbur kurorën e qendrës së saj të pasurisë dhe SHBA-të po veniten shpejt si një magnet për të pasurit e botës, me Emiratet e Bashkuara Arabe që pritet ta kapërcejnë atë”, tha Henley në raportin e tij.

The rich are fleeing from Russia, and more than 15,000 millionaires — 15% of the country’s ultra-rich population — are expected to leave this year

Një numër i madh milionerësh pritet gjithashtu të kalojnë në “tre zonjat”: Malta, Mauritius dhe Monako.

“Malta ka qenë një nga historitë më të mëdha të suksesit të Evropës në dekadën e fundit, jo vetëm për sa i përket migrimit të milionerëve, por edhe për sa i përket rritjes së përgjithshme të pasurisë”, tha Amoils.

Aktualisht është një nga tregjet me rritje më të shpejtë në botë, me rritje të pasurisë së dollarit amerikan prej 87% midis 2011 dhe 2021.

Britanikja “The Guardian” raportoi vitin e kaluar se shumë njerëz të pasur, të cilët blejnë “pasaporta të arta” për në Maltë (dhe rrjedhimisht në BE), shpesh planifikonin të kalonin pak kohë në vend.

Kombi ishull i Oqeanit Indian Mauritius përshkruhet nga Henley si një “magnet i pasurisë”, për shkak të krijimit të një qendre financiare ndërkombëtare që ofron ulje të konsiderueshme tatimore.

Vendi nuk ka taksë mbi fitimet kapitale, nuk ka taksë mbi trashëgiminë dhe normë maksimale tatimore prej 3% të kompanive globale.

COMMENTS

x