10 lojtarët më të paguar të futbollit në botë, cilët janë lojtarët më të paguar se Ronaldo e Messi?!

HomeSportSporti ndërkombëtar

10 lojtarët më të paguar të futbollit në botë, cilët janë lojtarët më të paguar se Ronaldo e Messi?!

Nuk është saktësisht sekret se futbolli – apo futbolli është një linjë pune shumë fitimprurëse. Ju nuk duhet të luani në një nivel të lartë për të siguruar jetesën e duhur nga gjuajtja e një topi për 90 minuta në javë.

Kohët e fundit, ka pasur një fluks të madh parash kineze që kanë ndryshuar hierarkinë e pagave në futbollit. Ndërsa kishte një kohë kur lojtari më i mirë në botë kishte rrogën më të madhe, kjo tashmë ka ndryshuar. Superliga Kineze po blen futbollistë të moderuar dhe / ose të vjetër për të rritur ligën e tyre, me disa paga mjaft qesharake për t’i bindur ata të bëjnë udhëtimin në Kinë.

Thënë kështu – klubet e larta në Evropë nuk paguajnë as shumë keq. Ndërsa ka shumë spekulime në lidhje me pagat dhe numrat mund të ndryshojnë shumë, le të hedhim një sy në 10 futbollistët të paguar në botë, bazuar në numrat më të fundit (dhe të besueshëm). Këtu i kami paraqitur pagat javore, pa dhe atë pa e përfshirë marketingun. Ne kemi filluar nga lojtari i dhjetë (10) më i paguari e deri tek lojtari më i paguar në botë në bazë të pages javore që merr..

  1. Neymar Jr. (Barcelona) – 371,400 dollarë

Mrekullia braziliane paguan një Lamborghini të mirë çdo javë. Dhe le të jemi të sinqertë – ai ia vlen çdo qindarkë.

  1. Paul Pogba (Manchester United) – 372,600 dollarë

Transferimi më i shtrenjtë në historinë e futbollit dhe megjithatë janë 8 futbollist që fitojnë më shumë se ai. Ai është një futbollist i ri i cili po shkelqen dhe pritët të ketë një karrierë të shëndrritshme e që natyrisht do të rezultoj me paga të majme.

  1. Axel Witsel (Tianjin Quanjian) – 385.400 dollarë

Ai u transferua në Kinë vitin e kaluar ku mori një kontratë prej afro 22 milion dollarë, nga të cilat mbi 19,200,000 dollarë është paga e tij fikse dhe pjesa tjetër paguhet në stimuj.

  1. Hulk (Shanghai SIPG) – 411,000 dollarë

Sulmuesi brazilian, i cili ishte shok i skuadrës së Axel Witsel në kohën kur të dy u transferuan në Kinë, me sa duket bëri një marrëveshje më të mirë se ish-shoku i tij i skuadrës.

  1. Gareth Bale (Real Madrid) – 411,000 dollarë

Duke marrë parasysh se ai ka qenë brenda dhe jashtë për shkak të lëndimeve këtë sezon, është shumë e qartë që Real Madrid dëshiron të heqë qafe këtë fatkeqësi financiare. Pagesa 411,000 dollarë çdo javë për dikë që nuk është i përshtatshëm për të luajtur, nuk duket si një plan ekonomik shumë i mirë.

  1. Lionel Messi (Barcelona) – 462,400 dollarë

Sinqerisht, nëse Messi është numri 5 në këtë listë, ka shumë pak lojtarë që në të vërtetë ia vlen pagat e tyre pas kësaj.

  1. Oskar (Shanghai SIPG) – 514,000 dollarë

Për një kohë mjaft të gjatë  Oscar ishte lojtari më i paguar në botë. Ai ishte gjithashtu një nga të parët që kaloi në CSL. Ndërsa paga e tij javore prej afro 514,000 dollarë nuk është aq e keqe, ai as nuk merr një pikë të parë në këtë listë.

  1. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) – 545,000 dollarë

Dhe kjo është vetëm paga e tij, këtu nuk përfshihën marrëveshjet e tij të shumta të marketingut apo shtesat tjera. Nëse do ta shtonim edhe këto shtesa, paga e tij ndoshta do të ishte shumë më e lartë.

  1. Carlos Tevez (Shanghai Shenhua) – 790,000 dollarë

Duket mjaft qesharake që ky djalë gjëndet para Ronaldos e Mesit, apo jo? Nëse ju bën të ndjeheni më mirë, ekzistojnë thashethemet se Tevez nuk është tepër i lumtur me bashkëbërësit e tij të rinj kinezë dhe është penduar që ka lënë ekipin e tij të mëparshëm të shkojë të luajë në Kinë.

  1. Ezequiel Lavezzi (Hebei  Kinë) – 1,025,000 dollarë

Po, kjo është pak më shumë se një milion dollarë çdo javë. Tani llogaritni sa kohë do t’ju duhej ta fitoni këtë në punën tuaj të tanishme dhe kjo mund të ju bëjë të urreni jetën tuaj./lajmishqip

COMMENTS